جشنواره ملی خوشنویسی آیات در شیراز فراخوان داد

صابر سهرابی در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: این جشنواره در راستای بزرگداشت استاد بزرگ قرآن نویسی، میرزا احمد نی ریزی از سری جشنواره‌ای آیات معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و انجمن خوشنویسان ایران، شعبه شیراز برگزار خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس همچنین به اهداف جشنواره جشنواره یاد شده اشاره کردو افزود: اشاعه و ترویج فرهنگ کتابت قرآن کریم، گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری مرتبط با رشته خوشنویسی در خطوط قرآنی نسخ و ثلث، گرامیداشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار حوزه فرهنگ و هنر خوشنویسی و کمک به انتشار گسترده‌تر این هنر اصیل و تکریم از مقام زند یاد میرزا احمد نی ریزی کاتب بزرگ قرآن کریم، عناوین این اهداف را در بر می‌گیرد و محورهای فراخوان قرآن کریم سور مبارکه انعام و ابراهیم است.

سهرابی قالب‌های جشنواره را ثلث و نسخ اعلام داشت و گفت: اطلاع رسانی و فرآیند ثبت نام و ارسال اثر از طریق تارنمای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به نشانی fars.farhang.gov.ir انجام می‌شود و شرکت در جشنواره با ارسال حداکثر ۳ اثر در هر بخش است و فایل آثار می‌بایست با فرمت jpg با حجم تقریبی ۱ مگابایت باشد و فایل‌های دیجیتالی که فاقد کیفیت باشند در مرحله انتخاب بررسی نخواهند شد.

دبیر جشنواره ملی خوشنویسی آیات اظهار کرد: به صاحبان آثار منتخب مرحله نخست داوری برای ارسال اصل آثار و گزینش نهایی آثار برای حضور در نمایشگاه اطلاع رسانی خواهد شد و در صورت راه یابی اثر به بخش مسابقه، اصل اثر بدون قاب به همراه فرم تکمیل شده به نشانی دبیرخانه ارسال شود.

وی اضافه کرد: آثار قاب شده به هیچ عنوان پذیرفته نخواهند شد و در شرایط مساوی آثاری در اولویت داوری قرار می‌گیرند که ارائه بهتری شامل (کاغذ دست ساز، تذهیب و پاسپارتوی بهتر) داشته باشند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: دبیرخانه از پذیرش و دریافت آثار به صورت لوله شده معذور است و اصل قطعات ارسال شده با احتساب پاسپارتو در یکی از قطع‌های ۵۰× ۳۵ یا ۵۰×۷۰ باشد و آثاری که در قطع‌های غیر از اندازه‌های یاد شده باشند، مورد ارزیابی قرار نخواهند گرفت و انتخاب آیه و یا آیاتی از سوره‌های مبارکه انعام و ابراهیم برای خوشنویسی بر عهده شرکت کننده است و دبیرخانه جشنواره در قبال خسارات وارده به آثار از ناحیه پست، مسئولیتی ندارد و مسئولیت آثار صرفاو موکدا پس از دریافت و ثبت، بر عهده دبیرخانه است.

دبیر جشنواره خوشنویسی آیات با بیان اینکه تاریخ خلق اثر نباید قبل از ۱۳۹۸ باشد، ادامه داد: آثاری که پیش از این در جشنواره‌های خوشنویسی شرکت کرده باشند و همچنین آثار قدیمی به تشخیص هیئت داوران از فرآیند ارزیابی حذف خواهند و دبیرخانه مجاز است از آثار ارسالی در امور فرهنگی و تبلیغی و سایر بخش‌های جشنواره، حسب مورد، استفاده کند.

به گفته سهرابی، آثار رسیده به دبیر خانه پس از پایان مهلت اعلام شده، در جلسه داوری بررسی نخواهند شد و در دو مرحله انتخاب اولیه آثار و داوری نهایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت که البته تصمیم گیری در خصوص هر رویداد، موضوع و مسئله پیش بینی نشده جشنواره، برای دبیرخانه جشنواره محفوظ است.

دبیر جشنواره بیان کرد: اصل کلیه آثار غیر برگزیده حداکثر ظرف ۱۰ روز به نشانی ارسال کننده فرستاده خواهد شد و با توجه به شیوع بیماری کرونا و لزوم رعایت دستور العمل های بهداشتی، برگزاری آئین پایانی و اعلام نتایج داوری از ظریق فضای مجازی و غیر حضوری خواهد بود و به کلیه هنرمندانی که آثارشان به مرحله نهایی راه یافته است گواهی شرکت تعلق خواهد گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با بیان اینکه تصمیم گیری در خصوص موارد پیش بینی نشده در این فراخوان بر عهده دبیرخانه برگزاری است؛ خاطر نشان کرد: در هر یک از رشته‌های نسخ و ثلث جوایز به این شرح خواهد بود، نفر اول تندیس جشنواره به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی مبلغ ۵ میلیون تومان، نفر دوم لوح تقدیر و جایزه نقدی مبلغ ۳ میلیون تومان، نفر سوم لوح تقدیر و جایزه نقدی مبلغ ۲ میلیون تومان و جوایز ویژه نیز به منظور تشویق استعدادهای جوان، در هر بخش ثلث و نسخ، برگزیدگانی از میان هنرمندان زیر ۳۰ سال سن معرفی خواهند شد.

دبیر جشنواره ملی خوشنویسی آیات در پایان آخرین مهلت ارسال آثار را ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ و داوری و گزینش اولیه آثار را ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰، دریافت اصل آثار راه یافته به بخش پایانی جشنواره را ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ و آئین پایانی را ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ اعلام کرد.

ارسال یک نظر